دکتر مهدی یامینی dr yamini | خون در مدفوع نشانه چیست؟
خون در مدفوع نشانه چیست؟

خون در مدفوع نشانه چیست؟

خون در مدفوع نشانه چیست؟ 

وجود خون در مدفوع به بررسی دقیق نیاز دارد. امکان دارد شما این سوال را از خود بپرسید که خون در مدفوع نشانه چیست؟ به یاد داشته باشید مدفوع خونی قابل درمان می باشد و خطرناک نیست. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی خون در مدفوع بپردازیم، پس با ما همراه باشید.          

                  
بررسی خون در مدفوع
بهتر است بدانید برخی اوقات خون در مدفوع با چشم قابل دیدن نمی باشد و شما می توانید فقط از راه میکروسکوپ آن را ببینید. خونریزی مقعدی به سیستم گوارشی بدن مربوط می شود. خون در مدفوع به تنهایی قابل شناسایی نمی باشد و با نشانه های زیادی همراه است. معمولا افرادی که درگیر این مشکل هستند نگران هستند که شاید درگیر سرطان روده شده اند. به همین خاطر باید به نشانه های این عارضه توجه نمایید. 

 

دلایل خون در مدفوع چیست؟
خون در مدفوع می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ما در ادامه قصد داریم به بررسی این موضوع به طور دقیق بپردازیم:
دیورتیکولیت 
وجود خون در مدفوع می تواند به دیورتیکولیت مربوط شود. گاهی اوقات دیورتیکولهای جداره روده بزرگ یا کوچک درگیر عفونت و التهاب می شوند. پس از آن این عارضه در شخص ایجاد می شود. نشانه های دیورتیکولیت عبارتند از: تب، درد و خونریزی.
فیشر مقعد یا شقاق
یکی دیگر از علل خون در مدفوع می تواند به فیشر مقعدی یا شقاق مربوط شود. شقاق جزو بیماری های مقعدی می باشد که ناشی از ترک خوردن دیواره مقعد می باشد. در این بیماری فشار زیادی به عضلات مقعد وارد می شود. نشانه های این بیماری عبارتند از: خونریزی، درد، سوزش و خارش. به یاد داشته باشید خون در مدفوع ناشی از شقاق از نوع هماتوشزی می باشد. 

 

فیشر مقعد یا شقاق

فیستول مقعدی

از بیماری های مقعدی می توان به فیستول مقعدی اشاره کرد. در این بیماری دو ارگان از بدن به یکدیگر متصل می شوند. فیستول مقعدی دیواره روده را به پوست اطراف مقعد وصل می کند. این بیماری درد شدیدی را به دنبال دارد و بیمار ممکن است عفونت شدیدی را تجربه کند. پس از آن عفونت بیمار با خونریزی همراه می باشد. 

هموروئید یا بواسیر

از رایج ترین بیماری های مقعدی می توان به هموروئید یا بواسیر اشاره کرد. نشانه این عارضه می تواند واریسی شدن عروق در ناحیه مقعد باشد. بواسیر زمانی ایجاد می شود که فشار زیادی به مقعد وارد شود. این فشار می تواند به ورزش های سنگین و بارداری مربوط شود. نشانه های این بیماری عبارتند از: خارش، سوزش، درد و خونریزی.

 

از انواع خونریزی مقعد چه می دانید؟

خون در مدفوع می تواند با خونریزی مقعد مرتبط باشد می تواند انواع مختلفی داشته باشد. ما در ادامه قصد داریم به انواع مختلف خونریزی مقعد بپردازیم:

    هماتوشزی: این نوع خونریزی می تواند به مشکلات گوارشی تحتانی مربوط شود. رنگ خون هماتوشزی به طور معمول سرخ رنگ و روشن می باشد. 

    مخفی: این نوع خونریزی با چشم قابل دیدن نمی باشد و باید آن را در آزمایشگاه ها بررسی نمود.

    ملنا یا مدفوع سیاه رنگ: این نوع خونریزی باعث می شود که رنگ مدفوع سیاه و به شدت بد بود شود. این نوع خونریزی نشانگر این است که دستگاه گوارش درگیر مشکلات زیادی شده است. به همین خاطر خونریزی کرده است. یعنی امکان دارد روده کوچک یا معده درگیر خونریزی شده باشند. به یاد داشته باشید 14 ساعت طول می کشد تا مدفوع سیاه رنگ یا ملنا شود.   

 

خونریزی مقعدی چه عوارضی دارد؟

همانطور که پیش از این ذکر شد خون در مدفوع می تواند نشانه خونریزی مقعدی باشد. به ویژه هنگامی که خونریزی طولانی باشد و بیمار نسبت به درمان آن اقدام نکند. در حالت کلی کم خونی اصلی ترین عارضه ای است که می تواند زمینه ساز بروز مشکلات دیگری شود. 

اگر درگیر خونریزی مقعدی شده اید بهتر است به دکتر مهدی یامینی فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفرایی مراجعه نمایید.    

نظرات

در حال حاضر نظری ثبت نگردیده

دیدگاهتان را بنویسید